Lyžařský kurz

17.1.2020

V pondělí 6. ledna 2020 vyjelo 30 žáků a 3 pedagogičtí pracovníci ZŠ Edisonova na lyžařský kurz do Krušnohorského Perninku.

Lyžařský kurz byl primárně určen pro žáky 7. ročníků, ale účastníci byli z řad ročníků celého druhého stupně. I přes to, že se spousta žáků na lyžařském kurzu vzájemně teprve seznamovala, zavládla v průběhu kurzu mezi všemi příjemná atmosféra.

Ale zpět k průběhu kurzu. Účastníky čekalo celkem 5 lyžařských výukových bloků, 4 večerní výukové a vzdělávací programy a pěší výlet na rozhlednu Tisovský vrch neboli Pajndl.

Mimo to se museli žáci náležitě postarat i o chod samotného kurzu - patří jim velká pochvala a dík při službách na úklid nádobí, stolů i přípravu snídaní a svačin.

Výukové bloky byly zaměřené na naučení základního lyžování - manipulace s lyžemi a poté sjezd pluženým obloukem a pro zdatnější lyžaře smýkaný oblouk a základy carvingu. K výuce byl využit Ski areál Pod nádražím v Perninku a také každá skupina strávila lyžařský blok ve Ski areálu Potůčky, kam jsme se dopravili MHD.

Teoretické bloky měly následující zaměření:

- chování v horském terénu

- FIS pravidla bezpečného lyžování

- první pomoc

- geografie Krušných hor

- péče a příprava lyžařského vybavení

Všechny vzdělávací i výchovné cíle lyžařského kurzu byly naplněny. Náš kurz navštívil i člen horské služby pan Petr Kollarik a vedl nám jednu z přednášek o fungování horské služby a chování v horském terénu.

Mimo to jsme stihli hrát i pohybové společenské hry (aktivity, karetní hry) a děvčata uspořádala poslední den taneční zábavu.

Pro slabší sněhové podmínky byl uzavřen areál Plešivec, ale i přesto jsme 4 dny z 5 lyžovali na velmi dobrém sněhu. Chytli jsme počasí jen tak tak.

Až na jedno zranění jsme se všichni v pátek ve zdraví vrátili a drobnou perličkou je, že účastníci trávili většinu veškerého času bez přístupu k mobilnímu telefonu, což se velmi osvědčilo.

Za pedagogický dozor děkujeme všem účastníkům za velmi pozitivní přístup i zpětnou vazbu a budeme se těšit na lyžařský kurz v roce 2021.

Mgr. Martin Hamada, Mgr. Bc. Nikola Kalvachová, Dominika Čechová